کلوت های شهداد

صفحه اصلی > مکان های دیدنی

دشت ریواس شهر بابک


دشت ریواس شهر بابک در پایین دست کوه های مسینان ، میدوک و کنگ واقع شده است و مانند فرش قرمزی است که در دشت پهن شده است. این گیاه در زمان گلدهی که اوایل اردیبهشت ماه می باشد کاملاً به رنگ قرمز در می آید و آنچنان صحنه ی زیبایی را ایجاد می کند که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

دشت ریواس شهر بابک با وسعت ۲۴۰۰ هکتار وسیع ترین و زیباترین دشت ریواس کشور است که در فصل بهار از جذاب ترین نقاط گردشگری است و می تواند در جذب توریست نیز نقش مهمی برای این شهرستان ایفا کند . با رویش این گل ، این منطقه به محیط منحصر به فرد ویژه ای تبدیل می شود و همگان را شیفته زیبایی خود می کند.

ریواس گیاهی است که بصورت طبیعی و دیمی ، بیشتر در مناطق کوهپایه و سردسیر و آب و هوای خنک رشد می کند و به آبیاری نیاز ندارد. در مناطق دیگر شهرستان همچون آبدر ، کرم ، میمند ، دهج و پاقلعه نیز شاهد رشد این گیاه هستیم.

گل ریواس که به گل نشستن آن بسته به شرایط بارندگی دارد در آب و هوای خنک و مناطق کوهستانی رشد می کند و دارای منابع معدنی و دارویی بسیار بوده و از نظر غذایی دارای ویتامین های a,b,c و مواد معدنی همچون کلسیم ، پتاسیم و سدیم است ، همچنین یک داروی گیاهی مفیدی است که جهت تمدد اعصاب، رفع نارسایی کبدی و دردهای معده استفاده می شود. لازم به یادآوری است که  این گیاه یک انگل کش قوی است. از ساقه آن نیز برای تهیه خورشت، مربا، شربت و ترشی استفاده می شود اما اگر به گل بشیند برای صنعت رنگرزی استفاده می شود.

از ریواس در مواد آرایشی و مواد شوینده‌ نیز استفاده می ‌شود و همچنین بعد از خشک شدن برگ‌ های پهن و چرمی شکل ریواس این گیاه به عنوان یک منبع غذایی برای دام‌ ها‌ی منطقه مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
 

 

گالری تصاویر

از آخرین تور ها و رویداد های کرمان تریپ بازدید کرده اید؟

برای اطلاع و ثبت نام در آخرین رویداد ها و تورهای کرمان تریپ بر روی دکمه روبرو کلیک کنید.