کلوت های شهداد

صفحه اصلی > مکان های دیدنی

قلعه منوجان


استان کرمان یکی از مناطق مهم باستان‌شناسی در ایران است که قلعه‌های تاریخی بسیاری دارد. قلعه تاریخی منوجان یکی از همین قلعه‌ها است که برخی معمار آن را با ارگ بم یکسان می‌دانند.

استان کرمان از مناطق ویژه‌ی تاریخی ایران است که قلعه‌های بسیاری دارد. قلعه منوجان یکی از همین قلعه‌های منحصر به فرد و باستانی است که از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی این منطقه محسوب می‌شود و می‌تواند منجر به ‌رشد چشمگیر اقتصاد گردشگری این شهر شود. این قلعه از میراث تاریخی جنوب کرمان است.

شهر منوجان دیدنی‌های مذهبی و تاریخی دارد که قدمت برخی از آن‌ها به چندصد سال قبل می‌رسد. عبدالله بن احمد مقدسی، جهانگرد و جغرافی‌نویس عرب سده چهارم هجری، در کتاب احسن التفاسیم فی معرفه الاقالیم درباره منوجان می‌نویسدمنوقان خود، در دو سوی دره خشک کلان جای دارد که یکی گویین و دیگری زامان نام دارد و در میان آن دو دژ جامعی همانند هست

بسیاری معتقدند که معمار قلعه تاریخی و ارزشمند منوجان با ارگ بم یکسان بوده است. این قلعه در مرکز شهر منوجان قرار دارد و مصالح به کار رفته در آن خشت، گل و سنگ است و روزگاری از قلعه‌های دفاعی و مهم منطقه محسوب می‌شده است. قدمت این قلعه تاریخی به عهد ساسانیان می‌رسد.

 این قلعه از قلعه‌های با اهمیت و با ارزش حوزه میراث فرهنگی جنوب استان کرمان است که با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در مسیر راه تجاری بندر هرمز به جیرفت در قرن چهارم از موقعیت و جایگاه فوق العاده‌ای برخوردار بوده است. این قلعه نظامی در دوره‌های سلجوقی، تا صفویه همچنان پابرجا بوده است.

 

 

گالری تصاویر

از آخرین تور ها و رویداد های کرمان تریپ بازدید کرده اید؟

برای اطلاع و ثبت نام در آخرین رویداد ها و تورهای کرمان تریپ بر روی دکمه روبرو کلیک کنید.