کلوت های شهداد

صفحه اصلی > مکان های دیدنی

آبشار وراور، بلندترین آبشار خاورمیانه


جنوب استان کرمان جاذبه های گردشگری بسیاری را داراست. وجود چندین رودخانه بزرگ پرآب و دائمی مانند «هلیل رود» و سد بزرگی که برروی آن بسته شده، باعث شده تا این منطقه به عنوان بزرگ‌ترین گلخانه طبیعی جهان شناخته شود. طبیعت شگفت‌انگیز دیدنی جنوب استان کرمان گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

آبشار وروار یکی از دیدنی‌ ترین آبشارهای ایران است که در شهرستان عنبرآباد و در رشته کوه های جبال بارز جنوبی واقع شده است. رشته کوه جبال بارز نیز با درازای ۲۵۰ کیلومتر، طولانی‌ترین رشته کوه در جنوب شرقی ایران به شمار می رود.

ارتفاع این آبشار ۱۷۵ متر و آب آن از کوه علم شاه با ارتفاع سه هزار و ۷۴۰ متر سرچشمه می‌گیرد.
البته کوه‌های دوطرفه رودخانه با شیب بسیار تندی که دارند، موجب سختی راه می‌شوند و البته شیب‌های بسیار تند و سنگ‌های گرانیتی بسیار بزرگ که در طول مسیر قرار دارند، سختی راه را بیشتر و بیشتر می‌کنند، به طوری که طی این مسافت ۱۰ کیلومتری بیشتر از سه ساعت به طول می‌کشد.

در مورد ارتفاع آبشار ورار اختلاف نظرهایی وجود دارد. از محله زاویه شکست در بالاترین نقطه تا حوضچه پایین ۱۵۰ فاصله است.

براساس گزارش اعضا تیم امداد و نجات کوهستان هلال احمر استان جهت نورد دیواره، پس از ریزش ۱۶۰ متر طناب، حدود۳۰ متر صخره نوردی تا کف آبشار انجام پذیرفته است. همچنین در مسیر رسیدن به آبشار اصلی، آبشارهای دیگری چون «دوقلو» و «تخت» دیده می‌شود.

موقعیت جغرافیای آبشار وراور

آبشار وروار در واقع در دامنه‌ی قله «علم شاه» قرار گرفته است. قله‌ای که به در واقع بلندترین قله رشته کوه بارز شناخته می‌شود. علاوه براینکه بسیاری از کرمانی‌ها و طبیعت‌گردان برای دیدن آبشار و منطقه اطرافش به از این منطقه بازدید می‌کنند؛ هرساله تعداد زیادی از کوه‌نوردان برای صعود از قلعه «علم شاه» به این منطقه مراجعه می‌کنند.

  از جمله‌ شگفتی‌های منطقه آبشار ورار و قلعه «علم شاه» می‌توان به تضادهای طبیعی بی‌نظیریش اشاره کرد، از طرفی باغ‌های پر از مرکبات و میوه‌های رنگانگ و دشت و چمن و در طرفی دیگر برف و یخ در قله علم شاه و در فاصله نیم‌روزی قرار گرفته‌اند. همین تضادهای شگفت‌انگیز باعث شده تا طبیعت‌گردان جذب منطقه شوند.

موقعیت جغرافیایی این آبشار باعث شده فقط عاشقان طبیعت و طبیعت گردان از آن دیدن کنند و این خود دلیلی بر بِکر ماندن طبیعت وروار است.
در این گردش می توان با یک تیر چند نشان زد، هم از دیدن بلندترین آبشار خاورمیانه لذت برد و هم از جاذبه های تاریخی قلعه فرق و قلعه سالار رضا دیدن کرد.
اینجا جنوب کرمان است و یک سوم مساحت این استان را به خود اختصاص داده و با داشتن تمدنی هفت هزار ساله، از ابتدا تا انتهایش سرشار از جذابیت و زیبایی است.
اگر می خواهید متفاوت ترین سفر زندگی تان را تجربه کنید، پس این فرصت را از دست ندهید و تا هزاره سوم قبل از میلاد پیش بروید.
در سفر به جنوب کرمان می توانید از تپه تاریخی کُنار صندل، شهر دقیانوس، شهر قدیم و موزه جیرفت، جنگل های انار شیطان، آبشارهای دلفارد و دوساری، تالاب بین المللی جازموریان و ده ها جاذبه دیگر در حاشیه هلیل رود دیدن کنید

 

گالری تصاویر

از آخرین تور ها و رویداد های کرمان تریپ بازدید کرده اید؟

برای اطلاع و ثبت نام در آخرین رویداد ها و تورهای کرمان تریپ بر روی دکمه روبرو کلیک کنید.