کلوت های شهداد

صفحه اصلی > نمایش خبر
ثبت ملی 16 قنات در  استان

ثبت ملی 16 قنات در استان

معاون میراث‌فرهنگی استان کرمان گفت: «تهیه‌ی پرونده ثبت ملی هشت قنات در بم، شش قنات در اُرزوئیه و دو قنات در جیرفت در دست اقدام است و سعی داریم تعداد قنات‌های ثبت ملی استان افزایش یابد».

مجتبی شفیعی افزود: «پیشنهاد ثبت تمدن قناتی بم توسط انجمن قنات استان ارائه شده که در حال بررسی آن هستیم».

وی همچنین از ساماندهی محوطه‌ی پیرامون قنات ثبت‌جهانی شده گوهر ریزجوپار خبر داد و اظهار کرد: «مسیر بازدید پیاده با توجه به اعتبار موجود ایجاد شده اما طرح هنوز ناقص است و در فازهای بعدی باید تکمیل شود».

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایرنا کرمان، وی 25 دی‌ماه افزود: «در سال‌های گذشته ورودی ها به گالری‌های قنات گوهر ریزجوپار طراحی و ساماندهی شده‌اند، مدیریت مستقل پایگاه جهانی برای این قنات تعریف و با مشارکت انجمن‌های مردمی میراث تورهایی برای بازدید گردشگران از قنات راه‌اندازی شده است».

وی ادامه داد: «درباره قنات‌های اکبرآباد و قاسم‌آباد بم که ثبت جهانی شدند نیز مشاوری توسط شهرداری بروات بم انتخاب شد تا طرحی زیر نظر میراث‌فرهنگی برای مناسب‌سازی و ساماندهی اطراف مظهر قنات تهیه شود تا این آثار جهانی در وضعیت بهتری قرار گیرند».

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان بیان کرد: «قنات‌های داوران رفسنجان و حجت‌آباد عنبر آباد در استان کرمان ثبت ملی شده‌اند».

وی با اشاره به ظرفیت تمدنی قنات‌های کرمان برای ثبت جهانی و ملی گفت: «قنات به عنوان یک عنصر که حاصل نبوغ ایرانی‌ها محسوب می‌شود بسیار ارزشمند است و قنات‌هایی که دارای ویژگی‌های خاصی هستند، در اولویت ثبت ملی قرار دارند که پرونده ها طی فرآیند مشخصی مصوب شده و در فهرست آثار ملی قرار می‌گیرند».

شفیعی اظهار کرد: «پیشنهاد ثبت تمدن قناتی بم توسط انجمن قنات استان ارائه شده است که در حال بررسی هستیم، البته قنات‌ها زیر مجموعه اموال غیرمنقول با داشتن شاخصه‌های لازم امکان ثبت ملی شدن دارند».

وی اضافه کرد: «برای ثبت ملی و جهانی قنات‌ها ردیف اعتباری وجود دارد که براساس اولویت تخصیص داده می‌شود، هر چند این بودجه کفاف تمامی هزینه‌ها را نمی‌دهد و حوزه میراثی قنات احتیاج به اختصاص اعتبارات بیش‌تری دارد».

وی با بیان اینکه بحث گردشگری قنات تجربه‌ی جدیدی در حوزه‌ی گردشگری کرمان است، افزود: «حضور در سازه‌ی تاریخی و زیبای قنات برای گردشگران می‌تواند جذابیت و هیجان داشته باشد و قادر است تعداد زیادی گردشگر به خود جذب کند که تاکنون مغفول بوده است». 

منبع

از آخرین تور ها و رویداد های کرمان تریپ بازدید کرده اید؟

برای اطلاع و ثبت نام در آخرین رویداد ها و تورهای کرمان تریپ بر روی دکمه روبرو کلیک کنید.