کلوت های شهداد

صفحه اصلی > نمایش خبر
فشار قبرستانی به جنگل‌های دست کاشت قائم کرمان

فشار قبرستانی به جنگل‌های دست کاشت قائم کرمان

سالهاست برخی اقدامات کارشناسی نشده ریه‌های شهر کرمان را هدف قرار داده و می‌رود تا نفس های تازه این شهر را به یغما ببرد و تلخی مرگ بیشتر خود را نمایان کند زیرا برخی تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که در پی مرگ هر فرد، قرار است قامت استوار و سبز یک درخت از دنیای جنگل قائم این شهر رخت بربندد.

تصاویر غیرقابل باور قطع درختان جنگل قائم و پیشروی قبور در فضاهای خالی میان درختان این جنگل دست کاشت که سالها در حکم ریه های کرمان بوده اند، حتی اگر مربوط به دوره کنونی نباشند نیز نشان می دهد که خنجر برخی اقدامات نسنجیده در حوزه شهری چه در گذشته ،حال  و آینده بر قلب این جنگل فرود آمده و آن را از پای درخواهد آورد و اکنون نگاه عموم مردم به تصمیمی است که مدیران استان برای تعیین تکلیف آرامستان این شهر اتخاذ خواهند کرد.

جنگل پردیسان قائم (پارک جنگلی قائم کرمان)  با مساحت ۲۳۰ هکتار در سال ۱۳۴۳ ساخته شده و به‌عنوان بزرگ‎ترین جنگل دست‌کاشت ایران به شمار می‌آید.  قرارگیری جنگل پردیسان قائم در دامنه‌های کوه صاحب الزمان که به بام کرمان معروف است، منظره بی‌بدیلی از کوه و جنگل را در کنار هم بوجود آورده است.

در نظر گرفتن امکانات تفریحی، ورزشی و رفاهی به منظور رفاه حال گردشگران در پارک جنگلی قائم کرمان آن را به یکی از تفرجگاه‌های بزرگ در جنوب شرق ایران تبدیل کرده است. در کنار جنگل پردیسان قائم آثار تاریخی از جمله گنبد جبلیه و تخت دریا قلی بیگ دیده می‌شود. همچنین زیارتگاه سید حسین، مهدیه صاحب الزمان و گلزار شهدا از جنبه‌های معنوی پارک محسوب می‌شود.

اما این روزها این جنگل زیبا در دل شهر کرمان درگیر مناقشات گروه‌های مختلف قرار گرفته است. هنوز چند روزی نیست که از بالا گرفتن پرونده ساخت تله‌کابین و هتل روی عرصه و محوطه‌ «شیوَشگان» و ورود دفتر رسیدگی به شکایات سازمان میراث فرهنگی به پرونده ساخت ‌و ساز در بافت تاریخی کرمان و محوطه‌ «شیوشگان» نگذشته که روز گذشته خبری مبنی بر قطع درختان این جنگل برای گسترش آرامستان شهر کرمان در فضای مجازی منتشر شد.

مطلبی که اخیرا در فضای مجازی دست به  دست شده حاکی از آن است که شهرداری کرمان تاکنون حدود یک‌چهارم درختان جنگل را قطع و محیط طبیعی و زیبای جنگل قائم کرمان را به گورستان تبدیل کرده و با توجه به شرایط کنونی، روند نابودسازی این جنگل سرعت پیدا کرده اما با ورود شهرداری کرمان به این موضوع و رد قطع درختان در این دوره شهرداری نیز اصل موضوع که همان فراموشی جنگل بوده، اذهان بسیاری از دلسوزان این شهر را درگیر کرده است.

واکنش شهردار کرمان به خبر تخریب جنگل قائم 
شهردار کرمان در واکنش به این نگرانی‌ها تاکید دارد که او اجازه‌ قطع درخت در جنگل برای حفر قبر را نداده و در دوره‌ شهردار بودنش این کار را ممنوع کرده است و با این حال، اعلام کرد که اگر کسی، مستنداتی دارد که نشان می‌دهد در این دوره از فعالیت شهرداری، درختی در جنگل برای ایجاد قبر قطع شده ارائه کند تا با عاملان آن برخورد شود.
سیدمهران عالم‌زاده افزوده است: درباره‌ عکسی که به تازگی در فضای مجازی درباره قطع درختان جنگل قائم مطرح شده، نیاز به بررسی بیش‌تر دارند و باید اطلاعات دقیقی حاصل کنند که معلوم شود این عکس چه زمانی و کجا گرفته شده  زیرا ممکن است این عکس مربوط به دوره‌های پیشین مدیریت شهر باشد.

پر شدن ظرفیت آرامستان کرمان 
واقعیتی که طی سال های اخیر همواره از سوی مسئولان مختلف شنیده شده، این است که آرامستان فعلی شهر کرمان درآینده نه چندان دور دیگر ظرفیت دفن اموات را ندارد و باید آرامستان و فضای جدید ایجاد شود اما دقیقا در همین نقطه است که باید با همت جهادی و نگاه مدبرانه مسئولان مکانی برای آرامستان جدید کرمان تعیین و آماده سازی شود چرا که مرگ هیچگاه خبر نمی کند و تعیین تکلیف این موضوع نیز از مطالبات اصلی مردم به شمار می رود.
البته به نظر می رسد که در پی بی تعهدی یا بی مسئولیتی که شاید با عناوینی چون مشغله های فکری و شغلی مسئولان دست اندرکار مطرح می شود، لازم باشد برای ارائه پاسخی در خور به مطالبه عمومی مردم در این زمینه از اهرم های قانونی و پیگیری های حقوقی و قضائی برای تعیین تکلیف وضعیت آرامستان جدید کرمان اقدام شود.

ورورد دادستان  کرمان به عنوان مدعی العموم 
با ورود دادستان کرمان به موضوع قطع درختان محدوده جنگل قائم و تاکید بر اینکه در راستای دفاع حقوق مردم و به عنوان مدعی العموم اجازه تعرض به جنگل ها و منابع طبیعی و محیط زیست را نخواهیم داد، این پرونده ابعاد جدیدی به خود گرفته و انتظار می رود که موضوع تعیین تکلیف آرامستان جدید کرمان به صورت جدی تری پیگیری شود.
دادخدا سالاری با اشاره به این مطلب که در پی انتشار تصویری از قطع درختان در محدوده جنگل قائم توسط یکی از مجموعه های عمومی در فضای مجازی و مطالبات مردمی، موضوع بطور ویژه در دستور کار این دادسرا قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: به نظر می رسد در دوره های قبل شهرداری کرمان قصوری در ارتباط با جنگل قائم و احداث آرامستان جدید این شهر انجام شده که به صورت ویژه به این موارد رسیدگی خواهد شد.

ورود شورای شهر کرمان به موضوع آرامستان کرمان 
برآیندها نشان دهنده آن است که در کار ساخت آرامستان جدید کرمان که چندین سال است نیمه‌تمام، روی دست شهر مانده، گره‌ای افتاده که رئیس شورای شهر کرمان پیشنهاد داده استاندار برای حل آن ورود کند.
محمد فرشاد همچنین با بیان این که کندی روند پروژه آرامستان جدید به شایعات دامن می‌زند از شهردار خواسته است که تسریع در احداث و ساماندهی آرامستان را در دستور کار جدی شهرداری قرار دهد.
وی ارائه‌ی گزارش جامع از روند تکمیل آرامستان جدید از سوی شهردار را ضروری دانست و افزود: تکمیل پروژه‌ آرامستان از ابتدای دوره‌ی پنجم شورا مطرح بوده ولی هنوز نتوانستیم در آستانه‌ سال چهارم فعالیت خود،  گزارشی از آن را به جامعه ارائه دهیم.
فرشاد با بیان این که اعضای شورای شهر از دخالت در مسائل اجرایی شهرداری پرهیز می‌کنند، گفت: اما شورا باید بداند پروژه آرامستان جدید در چه مرحله‌ای است و زمان بهره‌برداری آن کی فرا می‌رسد.
وی با اشاره به وجود معارض زمین‌های ارتش در این پروژه اظهار داشت : نماینده ارتش برای حل این موضوع اعلام آمادگی کرده و شورای شهر پیشنهاد می‌دهد مشکلات پروژه‌  آرامستان در نشستی با استاندار حل و فصل شود

مخالفت محیط زیست کرمان با مکان جدید آرامستان 
مدیرکل محیط زیست استان کرمان نیز با مخالفت صریح با احداث آرامستان جدید در جاده‌ی جوپاری تاکید کرده است: جاده جوپاری روی سفره‌ آب زیرزمینی قرار دار و. در چنین محلی نمی‌توان آرامستان احداث کرد.
مرجان شاکری افزوده است: جاده جوپاری بر روی سفره‌ی آب زیرزمینی است آب سد صفارود هم که به شهر کرمان منتقل شود، چاه‌های آب شرب موجود در این منطقه فعال خواهند بود. اصلا چنین چیزی نیست که این محدوده از مدار خارج شده باشد».
وی در پاسخ به این پرسش که آیا درباره‌ محل فعلی آرامستان جدید، در نزدیکی جنگل قائم، محیط زیست نظر مثبت دارد؟ گفت: بله، این محل، با نظر محیط زیست مکان‌یابی شده است.
دادستان عمومی و انقلاب کرمان در پایان ضمن گفت و گو با خبرنگار ایرنا و در پاسخ به این سوال که با توجه به دغدغه های مردم در رابطه با لزوم تعیین تکلیف آرامستان این شهر با رویکرد حفظ محیط زیست و جلوگیری از هرگونه تهدید علیه بهداشت عمومی، دستگاه قضایی چه برنامه محوری را مدنظر دارد، خاطرنشان کرد: دادستان کرمان در جایگاه مدعی العموم به منظور تامین انتظارات مردم از دستگاه قضائی و ارائه پاسخ مناسب به افکار عمومی به موضوع تعیین تکلیف آرامستان کرمان ورود کرده و در این مسیر به نهادهای مربوطه از جمله شهرداری، شورای شهر و سایر مراجع مربوطه اعلام می دارد که در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف این موضوع اقدام کنند زیرا قوه قضائیه در راستای حفظ حقوق عامه با هر فرد و دس

 

از آخرین تور ها و رویداد های کرمان تریپ بازدید کرده اید؟

برای اطلاع و ثبت نام در آخرین رویداد ها و تورهای کرمان تریپ بر روی دکمه روبرو کلیک کنید.