کلوت های شهداد

صفحه اصلی > نمایش خبر
وزیر میراث فرهنگی: در پی ثبت جهانی معماری حرم حضرت امام رضا (ع) هستیم

وزیر میراث فرهنگی: در پی ثبت جهانی معماری حرم حضرت امام رضا (ع) هستیم

به گزارش پایگاه خبری آستان قدس رضوی علی اصغر مونسان روز شنبه در دیدار با تولیت آستان قدس رضوی با ارائه گزارشی از اقدامات و دستاوردهای وزارتخانه متبوع خود، به ثبت ملی "زیارت رضوی" در فهرست میراث فرهنگی کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به غنای موضوع "زیارت حضرت امام رضا (ع)" با پیگیری‌های انجام شده آداب زیارت و پیاده روی زیارت امام رضا (ع) در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه گردشگری کشور از وجود بابرکت حضرت امام رضا (ع) بهره‌مند است، ادامه داد: شیوع کرونا آسیب‌های فراوان به صنعت گردشگری وارد کرد که بیشترین آسیب‎های گردشگری کشور در ایام کرونا بر هتلداران مشهد وارد شد زیرا در این ایام کمابیش به شهرهای دیگر مسافر وارد می‌شد اما با تعطیلی حرم مطهر رضوی تقریبا هیچ زائری وارد مشهد نشد.

ابعاد هنری و تاریخی حرم مطهر رضوی مغفول مانده است

تولیت آستان قدس رضوی هم با اشاره به جنبه‌های غنی هنری، تاریخی و معرفتی بنای حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)، گفت: صرف نظر از قداست روحانی و موضوع زیارت، بارگاه مطهر رضوی از نظر هنری، تاریخی و معرفتی بسیار غنی است که تاکنون مغفول مانده است.

حجت الاسلام احمد مروی با اشاره به قدمت بیش از ۷۰۰ ساله حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)، این مکان را گنجینه‌ای بی نظیر از هنر و فرهنگ ایرانی اسلامی دانست و افزود: صرف نظر از قداست روحانی و موضوع زیارت، بارگاه مطهر رضوی همراه خود اطلاعات بسیار از تاریخچه هنر و هنرمندان دارد و گنجینه‌ای حاوی مجموعه باورها و آداب و رسوم ملت مسلمان ایران در طول تاریخ است که مغفول مانده و باید به تبیین این ابعاد و جنبه‌های حرم مطهر رضوی نیز پرداخته شود.

وی تسهیل زیارت را یکی از اولویت‌های آستان قدس رضوی دانست و ادامه داد: وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با ارائه طرح‌ها و پیشنهادات خود می‌تواند به تشرف آسان زائران به مشهد و حرم مطهر رضوی و افزایش زمان حضور زائران در بارگاه مطهر حضرت امام رضا (ع) کمک کند.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اهمیت استفاده از مزیت‌های بومی و فرهنگی مناطق مختلف جهت اشتغالزایی و رونق اقتصادی گفت: صنایع دستی یکی از راه‌های ارزان و مناسب برای اشتغالزایی است، از سوی دیگر کشور ایران به جهت برخورداری از طبیعت متنوع بستر بسیار مناسبی برای گردشگری طبیعت دارد.

وی افزود: آستان قدس رضوی در راستای توانمندسازی روستاییان محروم، طرح‌های اشتغالزایی در حوزه‌های کشاورزی و دامپروری را دنبال می‌کند تا با استفاده از مزیت‌های هر منطقه به رونق اقتصادی، احیای قدرت مولد بودن روستاها و تشویق روستاییان برای ماندن در زادگاه خود کمک کند.

 

منبع

از آخرین تور ها و رویداد های کرمان تریپ بازدید کرده اید؟

برای اطلاع و ثبت نام در آخرین رویداد ها و تورهای کرمان تریپ بر روی دکمه روبرو کلیک کنید.