کلوت های شهداد

صفحه اصلی > نمایش خبر
آغاز مرمت کاشی‌کاری گنبد مشتاقیه در کرمان

آغاز مرمت کاشی‌کاری گنبد مشتاقیه در کرمان

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی این اداره کل، مجتبی شفیعی افزود: مرمت گنبد، کاشی‌کاری‌ها، رواق‌های اطراف بنا، طاق‌نماها، کف‌سازی و محوطه‌سازی حیاط بنای مشتاقیه کرمان به صورت مستمر در طول سال‌های گذشته انجام شده‌ است.

وی با اشاره به انجام عملیات استحکام‌بخشی بخش‌هایی از این بنا در سال‌های اخیر تصریح کرد: کرمان دارای بیش از ۷۰۰ اثر ثبت ملی و هفت هزار اثر شناخته شده است و اعتبارات مرمتی این استان پاسخگوی مرمت تمام بناهای تاریخی نیست.

معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با بیان اینکه بنای مشتاقیه تحت مدیریت اداره اوقاف است، خاطرنشان کرد: اداره اوقاف در زمینه مرمت و بازسازی این بنای تاریخی همکاری و تعامل لازم را با اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان داشته باشد.

وی بیان کرد: بخشی از کاشی کاری گنبد مشتاقیه بر اثر بارندگی دچار خسارت شده بود که مرمت آن با اعتباری معادل ۵۰۰ میلیون ریال انجام می شود.

گنبد یا آرامگاه مشتاقیه از جاذبه های مذهبی کرمان و مربوط به دوران قاجار و مدفن سه تن از بزرگان به نام های مشتاق علیشاه، کوثر علیشاه و شیخ اسماعیل است.

 

منبع

از آخرین تور ها و رویداد های کرمان تریپ بازدید کرده اید؟

برای اطلاع و ثبت نام در آخرین رویداد ها و تورهای کرمان تریپ بر روی دکمه روبرو کلیک کنید.