کلوت های شهداد

صفحه اصلی > نمایش خبر
میراث‌فرهنگی کف‌سازی را روی آسفالت کنار قلعه‌دختر انجام دهد!

میراث‌فرهنگی کف‌سازی را روی آسفالت کنار قلعه‌دختر انجام دهد!

ساخت مجموعه‌ی ورزش‌های ساحلی در مجاورت قلعه‌های چند هزار ساله‌ی شهر کرمان حدود دو ماهی است که به فهرست خطاهای شهرداری و میراث‌فرهنگی در این شهر اضافه شده است.

به گفته‌ی معاون میراث استان، این مجموعه، بدون هماهنگی شهرداری با میراث‌فرهنگی ساخته شده است. پس از افتتاح نیز، از سوی کارشناسان و دوست‌داران میراث این اقدام شهرداری، به‌ویژه آسفالتی که در حاشیه‌ی قلعه‌دختر انجام شده، مورد اعتراض جدی قرار گرفت.

مجتبی شفیعی، معاون میراث‌فرهنگی استان کرمان، اواسط اردیبهشت‌ماه و کمی پس از افتتاح مجموعه، به فردای‌کرمان گفته بود که که دو بار با شهرداری بافت تاریخی (منطقه 5) در این‌باره مکاتبه کرده و از آن‌ها خواسته‌اند تا طرحی که برای این مجموعه دارند را ارائه کنند اما شهرداری این کار را انجام نداده است. او، اواسط خردادماه نیز گفت که برای حذف آسفالت مجاور قلعه‌دختر به شهرداری نامه نوشته‌اند و در پاسخ به فردای‌کرمان که تا چه زمانی باید این اقدام صورت گیرد؟ توضیح می‌دهد که ضرب‌الاجلی در این‌باره برای شهرداری تعیین نشده و فقط اعلام کرده‌اند که در اسرع‌وقت این اقدام انجام شود و منتظر هستند تا شهرداری این زخم را از چهره‌ی قلعه‌های چند هزار ساله‌ی شهر پاک کند.

شفیعی با تاکید بر اینکه آسفالت حتما باید جمع شود، گفت که اگر شهرداری به این نامه‌ی میراث‌فرهنگی بی‌توجهی کند، این حق را داریم که از طریق مراجع ذی‌صلاح آن را پیگیری کنیم.

برای پیگیری این موضوع با علی‌اکبر قطب‌الدینی شهردار بافت تاریخی کرمان گفت‌وگو کردم. او می‌گوید که اگر میراث‌فرهنگی طرحی برای کف‌سازی آن محدوده دارد، روی این آسفالت شهرداری آن را اجرا کند و این یعنی، قصد جمع کردن آسفالت را ندارند. گفت‌وگو با او را در ادامه می‌خوانید. 

آقای مهندس، میراث‌فرهنگی پیش از این گفته که برای ساخت مجموعه‌ی ورزش‌های ساحلی با آن‌ها هماهنگ نکردید و اخیرا هم معاون میراث‌فرهنگی اعلام کرد که نامه‌ای به شهرداری نوشته و خواستار اصلاحاتی در طرح شده‌اند. بدون هماهنگی با میراث این طرح را پیاده کردید؟ حالا با اعتراضاتی که شکل گرفته، تصمیم آخرتان چیست؟ چه اصلاحاتی قرار است انجام دهید؟

مکاتبه‌ای که قبلا با میراث‌فرهنگی داشتیم برای این بود که می‌خواستیم رختکن و سرویس بهداشتی در این مجموعه ساخته شود. میراث در پاسخ به این مکاتبه اعلام کرد که طرح را ارائه کنید. ما اما هیچ ساخت‌وساز زیربنایی در این محدوده انجام ندادیم. حتی معبری که آنجا هست، از قبل احداث شده بود. مقداری نخاله در این محدوده بود که با حضور نماینده‌ی میراث‌فرهنگی جمع‌آوری کردیم و عکس‌های آن هم وجود دارد. 

وقتی می‌خواستید طرح را شروع کنید، از میراث‌فرهنگی برای ایجاد مجموعه استعلام و مجوز نگرفتید؟

فضای آنجا آماده بود. اگر به قدمت درختان مجموعه دقت کنید، مشخص است که کار جدیدی صورت نگرفته بلکه فقط بهسازی محیطی را انجام دادیم. همه‌ی اقدامات هم در کف بود و در ارتفاع هیچ کاری نکردیم. 

برای همین دیگر ضروری ندیدید از میراث‌فرهنگی برای احداث مجموعه مجوز بگیرید. درست است؟

ما در جریان پروژه‌هایی که انجام می‌دهیم با میراث‌فرهنگی تعامل خوبی داریم و داشتیم. درباره‌ی این طرح، برای ساخت رختکن و سرویس بهداشتی از میراث‌فرهنگی استعلام گرفتیم که گفتند باید طرح را بفرستید و ما هم کلا از ساخت‌وساز منصرف شدیم و الان، این مجموعه رختکن و سرویس بهداشتی ندارد. 

پس میراث‌فرهنگی از همان ابتدا اطلاع داشت که شما در حال انجام اقداماتی در مجاورت قلعه‌دختر هستید.

همه‌ی شهروندان می‌دانند که کوچک‌ترین کاری در شهر قرار باشد انجام شود، از سوی شهرداری و میراث‌فرهنگی می‌آیند و اگر مجوز نداشته باشید، کار را تعطیل می‌کنند. کاری که ما انجام دادیم اگر تخلفی داشت جلوی کار را می‌گرفتند. عمر درختان هم نشان می‌دهد که این محوطه از سال‌های دور وجود داشته و ما فقط بهسازی محیطی انجام دادیم. 

قبول دارید آسفالت معبرِ چسبیده به قلعه‌دختر کج‌سلیقگی شهرداری بود؟

هر زمان میراث‌فرهنگی خواست آن محدوده را کف‌سازی کند، این زیرسازی آماده است و می‌توانند روی آن کارشان را انجام دهند. 

معاون میراث‌فرهنگی حدود دو هفته پیش گفت که به شهرداری نامه زده‌اند و خواسته‌اند آسفالت جمع شود. چنین نامه‌ای به شما رسیده؟

این کف‌سازی دایمی و ماشین‌رو نیست. هر کف‌سازی میراث‌فرهنگی خواست انجام دهد اعلام کند، روی همین آسفالت انجام دهد و این، از نظر ما ایرادی ندارد. آسفالت این معبر، چندان ضخامتی ندارد و در حد جداکننده‌ی خاک است. قبل از این، طوری بود که با یک وزش باد، گردوخاک بلند می‌شد و مردم اعتراض داشتند. برای همین، کف‌سازی را انجام دادیم و الان هم فقط مسیری برای پیاده شده و اجازه‌ی ورود و تردد خودرو داده نمی‌شود. 

پس میراث‌فرهنگی نامه‌ای نداده که آسفالت را جمع کنید. درست است؟

باید مکاتبات را بررسی کنم و الان حضور ذهن ندارم که ببینم چنین چیزی نوشته‌اند یا نه. هر زمان خواستند کف‌سازی کنار قلعه انجام دهند، روی همین آسفالت اجرایش کنند. چه دلیلی دارد که آسفالت جمع شود. الان میراث‌فرهنگی می‌خواهد آنجا چه کار کند؟ 

نمی‌دانم. ولی حرف این است که آسفالت از جمله مصالح ناهمگون با چنین اثری تاریخی است.

چند متر پایین‌تر، مگر خیابانی آسفالت نشده است؟ مگر دیوارهای ورزشگاه آنجا ساخته نشده؟ مگر بالای قلعه‌ها دکل نصب نکرده‌اند؟ مگر منبع آب بالای قلعه‌ها نیست؟ این اقدامات نه در محدوده بلکه روی خود اثر انجام شده است. 

اینکه دیگران چنین تخلفاتی کرده‌اند، کار شما را توجیه می‌کند که کنار قلعه‌ی چند هزار ساله را آسفالت کنید؟

نه. توجیه نیست. حرف ما این است که اگر میراث‌فرهنگی می‌خواهد آن محدوده را کف‌سازی کند، روی آسفالتی که ما انجام دادیم آن را اجرا کند.

منبع

از آخرین تور ها و رویداد های کرمان تریپ بازدید کرده اید؟

برای اطلاع و ثبت نام در آخرین رویداد ها و تورهای کرمان تریپ بر روی دکمه روبرو کلیک کنید.