کلوت های شهداد

صفحه اصلی > نمایش خبر
۹۰ پروژه جدید در کرمان کلید می خورد

۹۰ پروژه جدید در کرمان کلید می خورد

محمدجواد فدایی صبح امروز چهارشنبه به مناسبت هفته دولت با اصحاب رسانه بیان داشت: طبق هر ساله در هفته دولت شاهد افتتاح طرح‌هایی هستیم که با اعتبارات دولتی و برخی خصوصی به اتمام رسیده و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وی با مقایسه پروژه‌هایی که سال گذشته مورد بهره‌برداری قرار گرفته با مدت مشابه سالجاری افزود: در هفته دولت امسال ۳۷۷ پروژه با اعتبار هزار و ۵۹۴ میلیارد تومان آماده بهره‌برداری است ضمن اینکه اعتبار پروژه‌هایی که سال گذشته در این بازه زمانی به بهره‌برداری رسید ۵۳۱ میلیارد تومان بوده است.

استاندار کرمان گفت: امسال ما شاهد سه برابر شدن میزان سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها بوده‌ایم که نشان می‌دهد طی یک سال گذشته فعالیت‌های خوبی انجام گرفته است.

فدایی با بیان اینکه برخی درستگاه‌های دولتی در راستای بهره‌برداری پروژه‌های خود بیشتر هزینه کرده‌اند، ابراز داشت: برخی دستگاه‌ها در سال جاری پروژه‌های ویژه‌ای داشتند از جمله برق منطقه‌ای با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومان دو پست در جیرفت و کهنوج ایجاد کرد که با افتتاح این پروژه‌ها مشکلات تأمین برق این مناطق مرتفع شده است.

بهره برداری از ۶۵۰۰ واحد مسکونی

فدایی با اشاره به پروژه‌های مسکن تصریح کرد: طی یک سال گذشته ۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی آماده بهره‌برداری شده است.

وی اظهار کرد: در راستای احداث واحدهای مسکونی ۳۱۸ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و ۲۵۴ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت دولت اختصاص یافته است.

استاندار کرمان یادآور شد: مرتفع کردن اشکالات خط آهن «کرمان-تهران» در منطقه سیریز نیز یکی دیگر از اقدامات ما بوده که از سال گذشته مرمت آن انجام شده که حدود ۸ کیلومتر آن به بهره‌برداری رسیده و برای ۲۱ کیلومتر دیگر اعتبار آن تأمین شده که مرمت آن به زودی آغاز می‌شود.

وی گفت: یکی از مشکلاتی که در شهر کرمان شاهد آن بودیم نبود دستگاه‌های پایش تصویری بود که در راستای امنیت برخی از مناطق کمبود آن احساس می‌شد.

فدایی یادآور شد: سامانه پایش تصویری در رابطه با کشف جرایم رانندگی، کشف سرقت‌ها و … بسیار مورد نیاز بود ضمن اینکه در سال گذشته ما تنها ۲۵ دوربین پایش تصویری در سطح شهر کرمان داشتیم که تا پایان سال قبل به ۴۵۰ دوربین افزایش یافت و قرار است این تعداد دوربین به ۹۰۰ دستگاه در سال‌جاری برسد تا کل شهر تحت پویش تصویری واقع شود.

استاندار کرمان ادامه داد: بحث پایش تصویری جاده‌ها هم یکی از مشکلات ما بود که با نصب و تجهیز آن بسیاری از مشکلات کشف خواهد شد ضمن اینکه تعدادی از سامانه‌ها در این هفته بهره‌برداری خواهد شد.

آغاز عملیات اجرایی ۹۰ پروژه جدید

فدایی گفت: هر سال در هفته دولت ما تعدادی پروژه را افتتاح می‌کنیم که امسال ۹۰ پروژه جدیدی با ۹۴۱ میلیارد تومان اعتبار آغاز می‌شود که بخش عمده اعتبارات آن دولتی است.

وی ابراز داشت: سال گذشته ۳۳۱ میلیارد تومان در خصوص افتتاح پروژه‌ها اعتبار هزینه شد که در مقایسه با امسال سه برابر شده است همچنین سال گذشته ۹ پروژه با ۱۲ میلیارد اعتبار آغاز شد در حالی که امسال ۷۰ پروژه با اعتبار ۸۰۳ میلیارد تومان آغاز به کار خواهد کرد.

وی به اقدامات دیگر دستگاه‌های اجرایی استان اشاره کرد و یادآور شد: پست برق منوجان با ۶۲ میلیارد تومان اعتبار آغاز به کار کرد و گازرسانی به روستاهای دهبکری با ۵۷ میلیارد و ابارق با هزینه ۴۵ میلیارد تومان آغاز می‌شود.

احداث تقاطع غیرهم سطح در محدوده باغ شاهزاده ماهان

استاندار کرمان گفت: یکی از مشکلات ما تقاطع باغ شاهزاده با جاده بود که باعث مشکلاتی در این بخش شده بود لذا امسال در هفته دولت عملیات احداث تقاطع همسطح آن آغاز خواهد شد.

استاندار کرمان گفت: در راستای بهره‌برداری از پروژه‌های بخش خصوصی هم تعدادی پروژه با سرمایه گذاری قریب ۸ هزار میلیارد تومان داریم که شامل ۷ هزار و ۶۲۲ میلیارد تومان با اشتغالزایی مستقیم سه هزار و ۵۵۵ نفر در بخش صنعت و معدن، ۱۵۰ میلیارد تومان با اشتغالزایی ۹۴۴ نفر، در بخش گردشگری ۲۳ میلیارد تومان با اشتغالزایی ۹۶ نفر و بخش تولید انرژی ۱۴۹ میلیارد تومان با اشتغالزایی ۷۵ نفری است.

عقب ماندگی شدید کرمان در بخش گردشگری

استاندار کرمان با اشاره به اینکه در بخش گردشگری بسیار عقب هستیم گفت: سرمایه‌گذاری در این بخش بسیار کم است این در حالیست که ما در استان جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیاری داریم لذا میراث فرهنگی باید بیشتر توجه کند و سرمایه‌گذاران باید به این بخش ورود کنند ضمن اینکه بانک‌ها نیز حمایت کنند.

فدایی افزود: تا به حال بیشتر تمرکز ما در بخش صنعت و معدن بوده و عمده این سرمایه‌گذاری در شهرستان‌های سیرجان، رفسنجان، شهربابک و کرمان بوده و عمده پروژه‌های هم که بهره‌برداری شده‌اند در همین شهرها بوده اما شرکت‌های معدنی باید تلاش کنند تا منافع خود را در سایر شهرها نیز هزینه کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر اکتشاف در یک معدن در عنبرآباد آغاز شده و شرکت مس سرچشمه سرمایه‌گذار آن است ضمن اینکه با بهره‌برداری از معادن در جنوب استان طی دو سه سال آینده جنوب استان می‌تواند به یکی از قطب‌های معدنی تبدیل شود.

استاندار کرمان یادآور شد: ظرف چند ماه گذشته جلسات متعددی با وزیر داشتیم و تلاش کردیم تا شهرهایی که معدن دارند در جاهای دیگر هم سرمایه‌گذاری کنند ضمن اینکه ما در تلاشیم تا پروژه‌های متعدد در کهنوج، رمشک و جیرفت اجرا کنیم، کرمان در اکتشافات معدنی عقب است و چند سالی است که تمرکز ما بر پروژه‌های معدنی است.

وی گفت: اخیراً در استان تمرکز جدی بر توسعه اکتشافات است و در این راستا پروژه‌های نیز به بهره‌برداری رسیده از جمله تولید کنستانتره کرومیت در منوجان همچنین کارخانه تولید کاتد مس نیز آماده بهره‌برداری است.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات خیلی مهم مسأله بانک‌ها است بانک‌ها یک مأموریت و قوانینی دارند که باید از آن تبعیت کنند لذا معتقدم منابع در استان باید افزایش پیدا کند و مصارف هم باید افزایش پیدا یابد تا توازن برقرار شود.

استاندار ادامه داد: در سال ۹۶ منابع ۲۳ هزار میلیارد تومان و مصارف ۱۵ میلیارد تومان بوده و در حال حاضر منابع ۴۶ هزار میلیارد و مصارف ۳۹ هزار میلیارد شده است و با تلاش منابع را به دو برابر و مصارف به به بیش از دو برابر افزایش داده‌ایم.

وی در خصوص انتقال حساب شرکت‌های بزرگ به استان افزود: بخشی از این افزایش منابع بانکی مربوط به انتقال قسمتی از حساب های شرکت‌های بزرگ به استان است اما این میزان کافی نیست و بقیه حساب‌ها هم باید به استان بیاید.

از آخرین تور ها و رویداد های کرمان تریپ بازدید کرده اید؟

برای اطلاع و ثبت نام در آخرین رویداد ها و تورهای کرمان تریپ بر روی دکمه روبرو کلیک کنید.